Almanya’da 8 milyon euroluk soygun yapan Yasemin’in babası konuştu

Almanya’nın Bremen kentinde çalıştığı para nakliye şirketi Loomis aracılığıyla büyük bir soygun gerçekleştiren Türk soyguncu Yasemin Gündoğan, 1033 gün sonra geçen hafta Almanya’ya dönerek polislere teslim oldu.

21 Mayıs 2021’de çalıştığı şirketten 8.2 milyon euro çalan ve Almanya’dan kaçan Yasemin’in bir süre Türkiye’de yaşadığı tahmin ediliyor. Alman makamlar geçen yıllar boyunca Yasemin’in suç ortaklarını yakalarken, Yasemin’in neden teslim olduğu ve paraları ne yaptığına dair ise bir açıklama henüz yapılmadı.

İstanbul’dan Bremen’e giderek teslim olan Yasemin’in babası Altan Gündoğan ise Alman medyasına konuştu. Altan Gündoğan, kızının teslim olmasından dolayı memnun olduklarını söylerken, “O cezasını çekecek ve daha sonra gündelik hayatına geri dönecek” dedi.

“POLİS 7/24 BENİ İZLEDİ”

Gündoğan, son birkaç yılın kendisi için çok stresli geçtiğini söylerken, “Polis beni 7/24 izliyordu. Ailemiz, Yasemin’in Bremen’e dönmesinden ve polise teslim olmasından dolayı çok mutlu. Artık onu ziyaret edebilir ve görebiliriz” dedi.

Gündoğan, kızlarından 3 yıldır haber alamadıklarını ve kızının ölmüş olma ihtimali üzerinde durduklarını söylerken, “Artık hayatta olduğunu biliyoruz. Cezasını çekecek ve yaşam devam edecek” ifadesini kullandı.

Kızının çok mutlu bir çocukluk geçirdiğini ve neden böyle bir soyguna giriştiğini anlayamadığını söyleyen Gündoğan, “Biz sevgi dolu bir aileyiz. Yasemin doğal olarak çok sosyal ve çok iyi bir insandı. Kötü insanların etkisinde kalma talihsizliği yaşadı. Maalesef bu kadar çok paranın çekiciliğine kapıldı. Sonunda hatasından ve yaptıklarından pişman oldu. Ailecek kızımızı sonuna kadar destekliyoruz. Bunu da birlikte atlatacağız” dedi.

“ONU KAÇIRMALARINDAN KORKTU”

Kriminal psikolog olan Profesör Adolf Gallwitz, geçen hafta Alman Bild gazetesine konuşmuştu.

Gallwitz, “Yasemin’in güvenliğinden endişe ettiğini düşünüyorum. Bu kadar büyük miktarda bir para suçluların dikkatini çekecektir. Üçüncü ve hatta dördüncü derecedeki suçlular bile onu bulabilir ve bu bütün dünyada olabilir. Ona şantaj yapabilirler ve hatta kaçırabilirler bile” dedi.

Yasemin’in güvenliğinden endişe ettiği tahmin edilirken Bild’e konuşan bir diğer uzman Axel Petermann, “Belki parayı tamamen bitirmiştir ve artık yaşamasına yetecek kadar parası yoktur. Ya da bir diğer ihtimal ise diğer suçlular onun saklandığı yeri bulmuş olabilir ve başına bir şey gelmesinden endişeleniyor olabilir” dedi.

Alman yasalarına göre bu kadar ağır bir suç işleyenlerin 10 yıla kadar hapis yatması beklenirken Yasemin’in suç ortağı Büşra S.’nin de olaydan bir ay sonra yakalandığı ve 2022’de 3 yıl hapis cezası aldığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x