The Times: Z Kuşağı Türkler, ‘yenilmez’ Erdoğan’ı işsiz bırakmaya hazır

T24 Dış Haberler

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Times, Türkiye’de yapılacak 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde Z Kuşağı’nın önemli rol oynayacağına dikkat çekti. Haber, “Z Kuşağı Türkler, ‘yenilmez’ Erdoğan’ı işsiz bırakmaya hazır” başlığıyla yayımlandı.

“25 yaşın altındaki 13 milyon seçmen seçimde hayati bir rol oynayacak” denilen haberde, bu kişilerin yarısının neredeyse hiç oy kullanmadığı belirtildi. The Times, analistlere göre Z Kuşağı’nın büyük bölümünün “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bin 150 odalı sarayından çıkarmak  istediğini” belirtti. 

“Birinin bu kadar uzun süre iktidarda kalması tehlikeli, kimseye böyle bir şey için izin vermemeliyiz” diyen Uzun, “Erdoğan’ın bu seçimde gitmesi önemli, yoksa bir daha seçim olur mu bilmiyorum” diye konuştu.

The Times, “Bir zamanlar yenilmez gözüken Erdoğan, şimdilerde anketlerde CHP liderliğindeki muhalefetin gerisinde” yazdı.

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü Genel Direktörü siyaset bilimci Seren Selvin Korkmaz, haber için yaptığı değerlendirmede, “Z Kuşağı CHP’ye oy verecek gibi duruyor” derken, 25 yaş altı seçmenlerin küçük partilere de ilgi gösterdiğini ifade etti.

The Times, birçok genci bu yönde oy kullanmaya itenin iktidarın kısıtlayıcı politikaları olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

22 yaşındaki Erkan Kurnaz da ailesinin Erdoğan’ı sadece bir siyasi lider olarak değil, aynı zamanda bir dini lider olarak gördüğünü ifade etti.

CHP’ye oy vermeyi planladığını söyleyen Kurnaz, “Ailem Erdoğan’ı devlet olarak görüyor. Türkiye’de olan olumsuz şeylerden haberleri yok. Sadece AKP medyasını takip ediyorlar” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir