TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda korkutan veriler: 5 milyon bina mezar olabilir!

6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 50 bini aşkın insan çürük binalarda can verdi. Gölcük depreminden bu yana ‘depreme hazırlıkta’ bir arpa boyu yol gidilmedi. Uzmanların ‘önlem alın’ çağrılarına kulak tıkayan iktidar, son depremlerde bir kez daha sınıfta kaldı.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, dün uzmanlarla birlikte toplandı. Uzmanlar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “21 milyon yapı stoku içinde şu anda 4-5 milyon civarında çürük yapı var” diyerek çarpıcı bir açıklama yaptı. Yılmaz, “Bu yapı stokları 1960 ile 1990 arasında kalite ve hizmetleri oluşmadan yapılan yapılar. Kensel dönüşüm hızlanmalı. 350 bine yakın olan aktif müteahhit sayısı bugünlerde 100 bine kadar indi. Müteahhitler odasının kurulması şart” dedi.

191 okul fay üzerinde

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alan, 191 okulun fay hattı üzerinde olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Kentsel Dönüşüm Kanunu uygulanabilir, işlevsel hale getirilmeli, afet riskini azaltma kanunu, fay kanunu, afet ve kentsel dönüşüm fon kanunu gibi yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Afet sonrası kullanılması gereken hastane, okul, yurt, ulaşım, enerji alt yapısı güvenli değil. Türkiye’de 48 bin 600 okulu inceledik. Yüzde 8.5’u gözden geçirilmeli, yani 4500’e yakın bina. 191 okul fayın üzerinde. Depremden çıkan molozların çoğunu baraj havzaları ve akar su dere kenarlarına istif ettik. Son depremde 305 bin bina yıkıldı ama 320 kişi tutuklanmış. Yani 1000 kişinin ölümüne 6.4 kişi düşüyor tutuklanma açısından. Cezalar artmalı sorumlular adalet karşısına çıkarılmalı.”

‘Ustalar yurt dışına gidiyor’

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise “İmar affı gündemden çıkmalı. İnşaatla ilgili mesleki liselerinin sayıları artmalı. Usta operatör bulamıyoruz. Donanımlı ustalar iyi ücret nedeniyle Fransa ve Almanya’ya gidiyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir