Saudi National Bank, stratejisinin Credit Suisse anlaşmasından etkilenmediğini söyledi

Investing.com – Saudi National Bank (SNB), Credit Suisse Group AG’nin (SIX:CSGN) (NYSE:CS) daha büyük rakibi UBS (NYSE:UBS) tarafından devralınmasının ardından Credit Suisse’teki yatırımının değerindeki düşüşün, 2023 mali yılı stratejisinin etkilemeyeceğini söyledi.

Reuters tarafından bildirilen bir haberde, Suudi Arabistan’ın varlıklar bakımından en büyük bankası, anlaşmanın potansiyel olarak sermaye yeterlilik oranını yaklaşık 35 baz puan vuracağını ancak kârlılığın zarar görmeyeceğini belirtti.

Reuters’in aktardığına göre SNB’den yapılan açıklamada, “SNB’nin Credit Suisse’deki yatırımının değerlemesindeki değişikliklerin, SNB’nin büyüme planları ve ileriye dönük 2023 beklentileri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.” denildi.

Kredi kuruluşu geçtiğimiz Kasım ayında, zor durumdaki İsviçre bankasının yaklaşık %9,9 hissesini 5,5 milyar riyale (1 riyal = 0,2662 dolar) satın alarak Credit Suisse’in en büyük hissedarı olmuştu. O tarihte SNB, 307,6 milyon Credit Suisse hissesini, her biri 3,82 frank (1 frank = 1,0810 dolar) karşılığında satın almıştı.

Ancak UBS ile yapılan 3,25 milyar dolarlık anlaşmanın şartları uyarınca Credit Suisse hisseleri, hisse başına 0,76 frank değerinde. CNBC’ye göre Riyad merkezli SNB, Credit Suisse yatırımından %80 civarında bir zararla karşı karşıya olduğunu doğruladı.

Açıklamadan önce SNB Başkanı Ammar Al Khudiary, geçen hafta Bloomberg TV’ye verdiği röportajda Credit Suisse’deki yatırımını “kesinlikle artırmayacağını” söyledi ve banka etrafında, nihayetinde çılgınca müzakere edilen, hükümet aracılı UBS ile birleşmesiyle sonuçlanan daha geniş bir krizin tetiklenmesine yardımcı oldu.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir