Fed beklentileri değişti, ABD 2 yıllık tahvil getirisi düştü

Swap piyasasındaki fiyatlamalara göre Fed’den faiz artışı beklenmiyor. Bankacılık sektöründeki bulaşıcılık riski, büyüme ve fiyatlar üzerindeki olası etkiler nedeniyle faiz artışlarının devam etmeyeceği beklentisi hakim.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki sunumunda faiz artışlarının devam edeceği sinyalini vermesiyle piyasalarda 50 baz puanlık faiz artışı fiyatlanıyordu.

Goldman Sachs ekonomistleri SVB’nin iflası sonrası politika faizinde bir değişiklik beklemediklerini bildirdi. Bazı analistler ise yarın açıklanacak enflasyon verisi tahminleri aşarsa görünümün değişebileceğini ancak finansal sistemdeki kırılanlığın da dikkate alınabileceğini belirtiyor.

ABD’li banka SVB’nin iflasının ardından güvenli limanlara olan talep arttı. Para politikalarına en duyarlı olan 2 yıllık ABD tahvil faizi 60 baz puan düşerek yüzde 3,99 ile yılın en düşük seviyesine geriledi.

Mitsubishi IFJ Morgan Stanley Securities Co. Stratejisti Kenta Inoue “Artık Fed politika yapıcılarının değerlendirmeye alacağı, finansal sisteme yük olabilecek bir faktör daha var. 50 baz puanlık artış zor olabilir. Bankanın iflası faiz artışlarında sonun yaklaştığı ihtimalini artırıyor” diye konuştu.

Yaşanan gelişmeler, Almanya’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede getirilerin sert düşmesine neden oldu. Bankaların iflasının buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğundan endişe ediliyor.

SVB’nin iflası 2008’deki küresel finansal krizden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu. Bu türden en büyük iflas, 2008’deki kriz sırasında Washington Mutual tarafından yaşanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir