Araştırma: Venüs yumuşak bir yüzeye sahip olabilir

Dünya’nın litosfer diye bilinen yüzey katmanının tektonik plakalara bölünmüş durumda. Bu da litosferin parçalanmış ve hareketli olduğu anlamına geliyor.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in çevirdiği habere göre, bilim insanları Dünya’nın aksine Venüs litosferinin sert ve kusursuz olduğunu düşünüyordu. Bu da gezegenin soğumasına ve iç mekanizmasına dair soru işaretleri yaratıyordu. Nature Geoscience’ta yayımlanan yeni araştırma, gezegenin yüzeyinin, iç sıcaklığını kaybetmesine yetecek kadar “yumuşak” olabileceğini keşfetti.

Araştırmada, NASA’nın 1989’da Venüs’e gönderdiği Magellan yörünge aracının onlarca yıl boyunca topladığı veriler incelendi. Derlenen bu veriler, Venüs’ün litosferinin bir zamanlar düşünüldüğünden daha ince olabileceğini de ortaya koydu.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan gezegen jeofizikçisi Suzanne Smrekar, “Venüs, Dünya tarzı bir tektoniğe sahip değil. Görünüşe göre ince litosferin bu bölgeleri, Dünya’nın deniz tabanında yeni tektonik plakaların oluştuğu alanlara benzer şekilde, önemli miktarda ısının kaçmasına izin veriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir